نحوه طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی

ویروس کرونا که حدود یک سال و نیم از آن می‌گذرد، بر شیوه زندگی مردم تأثیر بسیار زیادی داشته است. در این دوره استفاده از اینترنت نیز برای دسترسی به آموزش را نسبت به گذشته افزایش زیادی پیدا کرده است، در نتیجه در رابطه با اهمیت موضوع نحوه طراحی سایت آموزشی اهمیت بالایی دارد.

با استفاده از سایت‌های آموزشی می‌توانیم یک محتوای زنده را تماشا کنیم، به فرزندان، برادران و خواهران خودمان در انجام تکالیف کمک کنیم و از مؤسسات آموزشی آگاه شویم.

اگر قصد طراحی سایت آموزشی را دارید، ما در این مقاله تمام عواملی که در طراحی سایت آموزشی باید آن‌ها را در نظر بگیریم را به شما کاربران گرامی خواهیم گفت.

اهمیت طراحی سایت آموزشی

وب سایت آموزشی صفحه‌ای است که افراد بسیار متفاوتی از آن بازدید می‌کنند. کاربرانی همچون:

 • دانشجویان
 • دانش آموزان
 • اساتید
 • والدین

به همین دلیل طراحی سایت استاندارد آموزشی بسیار مهم است، زیرا باعث خواهد شد تا کاربران دیگری را هم به سمت صفحات وب و گپایگاه اینترنتی خود جذب کنیم؛ نه تنها جذب کاربران بلکه یک پایگاه اینترنتی مفید و باکیفیتی را برای کاربران فراهم خواهید کرد.

اهمیت طراحی سایت آموزشی

شاید از خود بپرسید کدام شرکت سایت آموزشی مناسب و کاربرپسندی را پیاده سازی می‌کند.

شرکت دیمادی یکی از شرکت‌های معتبر در کشور است و در زمینه طراحی سایت آموزشی، خدمات سئو و حتی انواع وب سایت‌ها فعالیت می‌کند که می‌توانید طراحی وبسایت خود را به متخصصان مجرب ما بسپارید.

ما در ادامه مقاله تمام ویژگی‌هایی که باید یک سایت آموزشی داشته باشد آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

عواملی که بیشتر باید به آن‌ها در طراحی سایت آموزشی توجه شود، شامل موارد زیر است:

 • اهداف شما
 • نام دامنه و میزبانی
 • ظاهر وب سایت

به اهداف خود فکر کنید

هنگام شروع و ساخت سایت آموزشی باید اهداف را به روشنی مشخص کنید، زیرا در این صورت می‌دانید که چگونه کل پروژه را برنامه ریزی کنید و آن را به طراح سایت توضیح دهید.

راه اندازی یک وب سایت استاندارد بسیار شبیه به شروع هر کاری است. اول، شما باید اهداف داشته باشید و سپس باید در مورد مخاطبان هدف فکر کنید.

در پایان، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که ظاهر وبسایت و ویژگی‌های آن را تعیین کنید، هزینه طراحی سایت آموزشی و غیره را در نظر بگیرید. در نتیجه مهم است که وقتی اهداف مشخصی دارید، آن‌ها را دنبال کنید.

خرید نام دامنه و هاست

حرید دامنه و انتخاب میزبانی از پایه‌های وب سایت شما است که بدون آن‌ها یک سایت را نمی‌توان راه اندازی کرد.

اهمیت نام دامنه در طراحی سایت آموزشی

برای اینکه وب سایت شما به عنوان آدرس IP نباید از اعداد در نام دامنه استفاده شود، زیرا انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بهتر در ذهن کاربران ماندگار خواهد شد.

پسوند دامنه انتخاب شده، اکثراً در وب سایت‌ها .com و .edu است.

برای مجازی بودن هر وب سایت و قرار گرفتن آن در بستر اینترنت و همچنین طراحی سایت آموزش مجازی احتیاج به یک میزبان وب است. سرورها مسئول میزبانی هستند، یعنی سخت افزاری که تمام داده‌های مربوط به وب سایت شما در آن ذخیره می‌شود.

این سرورها متعلق به شرکت‌هایی هستند که در میزبانی وب تخصص دارند. آنچه شما باید بدانید این است که در نحوه میزبانی وب سایت‌ها شرایط متفاوت است. سرعت بارگذاری وب سایت شما به نوع میزبانی شما بستگی دارد.

ظاهر سایت آموزشی

برای شما کاربران نیز این اتفاق افتاده است که از یک وب سایت آموزشی بازدید کرده‌اید و با همان نگاه اول صفحه مورد نظر را بسته‌اید. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم موارد را که در ظاهر طراحی سایت آموزشی به آن‌ها توجه کنیم را بررسی کنیم.

انتخاب رنگ صفحات سایت

انتخاب رنگ در طراحی یک سایت از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. به همین دلیل است که باید توجه داشته باشید که رنگ‌های منطبق با هدف مشخص باشد.

از رنگ‌های سبز، قهوه‌ای، آبی و سفید بیشتر برای وب سایت‌های آموزش مجازی استفاده می‌شود، اما رنگ‌های بیشتری نیز می‌توان در طراحی سایت آموزشی نیز استفاده کرد.

انتخاب رنگ در طراحی سایت آموزشی

به سن و جنسیت افرادی که در درجه اول از وب سایت شما بازدید می‌کنند، فکر کنید. همچنین چه نوع آموزشی را ارائه خواهید داد. همه اینها تأثیر زیادی در انتخاب رنگ ظاهر سایت خواهد داشت.

فراموش نکنید که در سایت خود از تصاویر زیادی استفاده خواهید کرد در نتیجه نباید صفحات رنگارنگ باشند.

صفحه نخست

شکل ظاهری صفحه اصلی همان چیزی است که شما برای ایجاد یک پایگاه اینترنتی و زمان طراحی سایت آموزشی باید بیشترین زمان را صرف آن کنید.

صفحه اصلی همان چیزی است که هر کسی از وب سایت بازدید می‌کند اولین بار با آن روبرو خواهد شد. اولین کاری که باید انجام دهید جذابیت بصری آن با انتخاب رنگ‌ها، عکس‌ها و سایر موارد مناسب است و سپس باید ساختار مناسبی داشته باشد.

معماری وب سایت چیزی است که باید به آن توجه کنید. صفحه اصلی باید به گونه‌ای ایجاد شود که از آنجا دسترسی به هر قسمت از سایت راحت باشد، اما همچنین نباید با زیر مجموعه‌ها شلوغ شود.

برای کاربران آسان است که از صفحه اصلی به صفحه دیگری بروند و به صفحه اصلی بازگردند. اگر طراحی صفحه اصلی سایت پیچیده باشد، کاربران ناامید شده و از وب سایت خارج می‌شوند.

یکی دیگر از مواردی که شما نباید آن را در صفحه اصلی خود فراموش کنید، ” CTA” یا همان فراخوان به عمل است. به عنوان مثال برای Call To Action می‌توانید از عباراتی همچون “امروز به ما بپیوندید” یا “برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید” و موارد مشابه استفاده کنید.

ویژگی‌های طراحی سایت آموزش مجازی

آنچه برای هر وب سایت آموزشی ضروری است این است که برای همه دانش آموزان و همچنین برای کسانی که ممکن است چنین وب سایتی داشته باشند به همان اندازه مفید است. حال می‌خواهیم ویژگی‌هایی که باید سایت آموزشی آن‌ها را داشته باشد را توضیح دهیم.

چت زنده

شما نباید از تجربه کاربر (UX) غافل شوید و مهم‌ترین چیز برای تجربه کاربر وجود گزینه‌های چت زنده در وب سایت شما است.

اهمیت چت زنده در طراحی سایت آموزشی

گفتگوی زنده برای ارائه اطلاعات لازم به همه کاربران و رفع مشکلات آن‌ها است. از آنجا که در دسترس بودن 24 ساعته و 7 ساعته چت هزینه بر است و در عین حال راه حلی نیست که فقط در ساعات کاری در دسترس باشید، یک چت بات را داشته باشید.

Chatbot به هرکسی که از وب سایت شما قصد دارد تا بازدید کند، کمک خواهد کرد.

بخش ورود به سیستم

وب سایت آموزشی باید برای تمام کسانی که نمایه دارند کاملاً جداگانه باشد. در آنجا آن‌ها می‌توانند به مطالب دوره دسترسی پیدا کنند، برنامه سخنرانی‌ها و امتحانات را بررسی کنند، دریابند که کدام کلاس در کدام ساختمان واقع شده است.

چنین اطلاعاتی نباید به دلیل حریم خصوصی و مسائل امنیتی عمومی شود. هر دانش آموز نام کاربری و رمز عبور خود را که می‌تواند با آن وارد شود دریافت می‌کند.

غالباً چنین اتفاقی می‌افتد که توجه بسیار کمتری به طراحی قسمت ورود به وب سایت توجه می‌شود.

در حالی که بخشی که همه می‌توانند ببینند برای کسانی که قبلاً ثبت نام کرده‌اند از یک قسمت مهم‌تر است، اما به نظر نمی‌رسد که آن قسمت 20 سال پیش طراحی شده باشد. این بسیار غیرحرفه‌ای خواهد بود.

به خصوص به نحوه ساخت بخش ورود به سیستم در طراحی سایت آموزشی توجه کنید.

ریسپانسیو بودن سایت آموزشی

امروزه ریسپانسیو بودن یک سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. همه ما بیش از کامپیوتر و یا لپ تاب از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنیم، این بدان معناست که تقریباً 70٪ از ترافیک اینترنت از طریق تلفن همراه انجام می‌شود.

طراحی ریسپانسیو سایت آموزشی

بنابراین شما باید یک نسخه از سایت بهینه شده برای تلفن همراه خود بسازید که دانش آموزان، دانشجویان و معلمان یا هر شخص دیگری بتواند به همه قسمت‌های وب سایت دسترسی پیدا کند.

اگر طراحی سایت آموزشی برای دستگاه‌های موبایل و تبلت بهینه سازی نشده باشد و زمان بارگیری آن زیاد باشد، بازید از سایت شما کم خواهد بود.

اصلاً مهم نیست که این وب سایت برای دانشگاه، دبیرستان یا دوره‌های آموزشی مختلف در نظر گرفته شود، واکنش گرا بودن سایت مهم است. همچنین، همه این ویژگی‌ها در بهینه سازی سایت و موتور جستجو تأثیر خواهد داشت.

وبلاگ

داشتن یک وبلاگ یا همان طراحی سایت شخصی به چند دلیل مفید است، از جمله به کاربران نشان می‌دهد که شما فعال هستید، به فکر به‌روزرسانی وب سایت خود هستید و همچنین به آن‌ها نشان می‌دهد که شما روندها و موضوعات فعلی را دنبال می‌کنید و چیزهای هوشمندانه‌ای در مورد کاربران دارید.

وبلاگ‌ها برای تقویت سئو بسیار مناسب هستند و یکی از خدمات سئو به شمار می‌روند.

تأثیر وبلاگ در طراحی سایت آموزشی

وبلاگ‌ها همچنین به رتبه بندی بهتر وب سایت شما کمک می‌کنند. وبلاگ شما باید توسط متخصصان سئو انجام گیرد که در موضوعی که در مورد آن خواهند نوشت، خبره هستند، زیرا انتشار وبلاگ نامناسب و غیر اصولی رتبه سایت شما را کاهش خواهد داد.

توصیفات

حتی اگر وب سایت شما رایگان باشد و شامل هیچ گزینه پولی نباشد، داشتن گواهی از مشتریان راضی همیشه یک امر خوب است.

آن‌ها به بازدیدکنندگان نشان می‌دهند که شما به افرادی که از وب سایت آموزش شما استفاده می‌کنند، اهمیت می‌دهید.

اگر کاربران ببینند که سایت آموزشی شما دارای رتبه بالایی در گوگل است و همچنین گواهینامه‌های دانشجویان سابق که با نام و عکس خود در پشت کار شما ایستاده‌اند، در استفاده از وب سایت آموزشی شما مؤثر خواهد بود.

صفحه درباره ما

صفحه “درباره ما” در طراحی سایت آموزشی بسیار مهم است، زیرا کاربران می‌خواهند از تاریخچه پایگاه اینترنتی آموزشی اطلاعاتی را کسب کنند.

اگر یک سلسله مراتب کاملاً مشخص وجود داشته باشد که شامل مدیریت سایت آموزشی، استادان و سایر همکاران شود، باید هر یک از آن‌ها و همچنین تماس با آن‌ها، دپارتمان مربوط به آن‌ها و موارد مشابه در صفحه مورد نظر ذکر شود.

جستجو کردن

مطمئناً کاربرانی وجود دارند که می‌خواهند چیزی را که به دنبال آموزش آن هستند را سریع پیدا کنند، نه این که وقت خود را در یک سایت تلف کنند.

یا اینکه کاربر قبلاً کل صفحه وب شما را جستجو کرده است، اما اکنون نمی‌تواند اطلاعات خاصی را که در آن زمان پیدا کرده پیدا کند؛ بنابراین لازم است که در طراحی سایت آموزشی گزینه جستجو را برای این که کاربران به راحتی مطلبی را جستجو کنند، ایجاد کنید.

اشتباهات رایج در ایجاد سایت آموزشی

ما می‌خواهیم تأکید کنیم که حذف هر یک از ویژگی‌های ذکر شده یا مواردی که باید در نظر بگیریم اشتباه خواهد بود و باید از آن اجتناب شود.

اشتباهات رایج در طراحی سایت آموزشی

در این قسمت از مقاله رایج‌ترین اشتباهاتی که هنگام طراحی سایت آموزشی که ممکن است اتفاق بی‌افتد را نام برده‌ایم، از جمله:

 • محتوای خسته کننده
 • اطلاعات نادرست
 • تمرکز فقط روی متن
 • عدم رعایت قوانین و مقررات
 • وب سایت بسیار پیچیده

نتیجه گیری

وب سایت‌های آموزش آنلاین دارای طیف متنوعی از طراحی هستند. برخی وبسایت‌های حرفه‌ای و مخصوص سازمان‌های دولتی هستند (وب سایت‌های مؤسسات آموزشی)، برخی از سایت‌ها دارای صفحاتی رنگارنگ و شاد هستند (به وب سایت‌هایی که مخصوص کودکان است).

وب سایت‌هایی که برای دانشجویان ساخته می‌شوند، دارای الگوی رفتاری و زبان روزمره هستند، در حالی که برخی از سایت‌های آموزشی با طراحی مدرنی ساخته شده‌اند.

امیدوارم که این مقاله به شما در طراحی سایت آموزشی کمک کرده باشد و الهام و ایده‌هایی را برای شما فراهم کند که شما را در میان موفق‌ترین وب سایت‌ها در حوزه آموزشی قرار دهد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی سایت آموزشی با کارشناسان ما در ارتباط باشید. از اینکه وقت خود را برای خواندن کل مقاله اختصاص دادید از شما کاربران گرامی متشکریم.

اسکرول به بالا